Dedektörlerin derinlik ve ayrımı ? • Dedektör Bizde

Dedektörlerin derinlik ve ayrımı ?

Dedektörlerin derinliği ve ayrım ilişkisi arabalarda ki tork ve beygir gücü ilişkisine benzer. dedektörlerin derinliği tabiki çok önemlidir. Fakat derinlik kadar ayrımda önemlidir. Örneğin mineralin yüksek olduğu bir toprakta, mineralle metalin ayrımını iyi yapamayan bir dedektörde, derinliğin pek işinize yarayacağı söylenemez. Çünkü her minerale metal diye ötebileceğinden derin kazılar yapmak zorunda kalabiliriniz. Fakat elinize hiçbir şey geçmez! bu yüzden zaman kaybı, para kaybı, sizin yapmış olduğunuz işten soğuması ve bıkmasına sebep olacaktır.

Bu durumda cihazı alırken, satıcı firmanıza kendi durumunuzu ve arama yapacağınız toprak yapısını ve arama yapacağınız yöntemi ( tek para – define vs ) mutlaka anlatın ve daha derin bir cihaz alıp yanlış sonuçlara ulaşmaktansa, Daha elverişli bir cihaz alıp en azından karşı karşıya bulunduğunuz koşulların üstesinde gelmek için doğru cihaz tercih ederek gelebilirsiniz.
Dedektör kullanıcılarının en çok sorduğu soru olmakla beraber, cevap vermesi en güç olan soru derinlik bilgisidir gerçekten. Dedektörlerde derinlik pek çok koşula bağlıdır. Arazideki toprak yapısı, kullanılan dedektör başlığı, toprak altındaki hedefin ebatı, yaşı, yer altındaki duruş şekli en önemli derinlik şartlarıdır. Dedektör sahibinin tecrübesi ve dedektörü doğru kullanımı derinliği etkileyen en büyük faktörlerdendir. Bir tek altın para ile bir küp altın para derinlikleri farklı olacaktır. Örneğin 1 tek altın parayı 30-40 cm de algılayacak. bir küp altın parayı ise 2,5 – 3 metrelerde algılyacaktır. Yüz senelik bir altın ile bin senelik bir altın farklı derinliklerden algılanabilecektir. Yeni gömülmüş 1 küp altına göre, uzun süre toprak altında gömülü olan bir küp altını, dedektör çok çok derinden algılayacaktır. Dedektörlerin derinliği üretimde kullanılan teknolojiye göre Değişir. Daha ileri teknoloji ve daha fazla araştırma-geliştirme faaliyetleri ile üretilen dedektörler daha derine inebildikleri gibi daha pahalıdırlar.
Bu nedenle herkes için derinlik anlayışı değişir. Ancak PULSE dedektörler üstün ve sadece kendilerinde bulunan teknolojileri sayesinde, diğer tüm dedektörlerden 2-3 kat daha derine ulaşacaklarına emin olabilirsiniz.